Narciarz w Deus Alpx, Francja

Kicsit aggódó síelő vagyok. Az őrült sebesség, a tömeg és a technikailag bonyolult útvonalak sosem vonzottak, ezért évek óta aprólékosan tesztelem az osztrák síterepeket azok számára, akiknek szíve a kék pályákért dobog.

Úgy tűnik, elég olyan üdülőhelyeket keresni, ahol a kék pályák dominálnak. Sajnos kellemetlen meglepetés érhet, hiszen nincs egységes rendszer a sípályák nehézségi fokának globális felmérésére, és sosem tudhatja, mivel találkozik majd.

Az osztrák besorolási rendszer szerint kék pályák azok, amelyek lejtőssége nem haladja meg a 25%-ot sem hosszanti, sem keresztirányban, kivéve a nyílt terepen futó rövid szakaszokat. És ezek néha nagyon meredekek lehetnek. Véleményem szerint a síelés a legélvezetesebb 20%-os maximális lejtésű pályákon.

Hogyan kerülheti el tehát a kellemetlen meglepetést? Természetesen az a legjobb, ha megpróbálja maga eldönteni, melyik tetszik a legjobban. Aki azonban még tétovázik, azoknak összeállítottam egy listát néhány üdülőhelyről, ahol a kék pályák kedvelői otthon érzik magukat. És van egy figyelmeztetés is.

1. Skiwelt, Tirol – rengeteg lehetőség

A Skiwelt Ausztria második legnagyobb és legmodernebb síközpontja (270 km pálya, ebből több mint 100 km kék!). Nem kevesebb, mint 9 várost köt össze, ahonnan könnyedén elérhetjük a pályákat: Brixen im Thale, Ellmau, Going, Hopfgarten, Itter, Kelchsau, Scheffau, Söll és Westendorf.

Söll slope, Ausztria
Söll, Ausztria © shutterstock

A kékrajongók számára legérdekesebb útvonalak Scheffauban és Ellmauban találhatók, 1500-1600 m magasságban. Söllben kicsit feljebb vannak, nehezebbek az útvonalak, de a kék és piros jelzésű pályákon éjszaka is lehet síelni.

Ha van autója, valószínűleg nem lesz gondja a parkolással – a parkolók ingyenesek és kényelmesen, a felvonók közelében találhatók.

Azok számára, akik szeretnek várost nézni a szünetekben, a Skiwelt nem fog csalódást okozni. Innsbruck és Salzburg a közelben találhatók, és meglátogathatja a wattensi Swarovski kristályvilágot is (kedvezménnyel, ha vendéglátója Kitzbüheler Alpen vendégkártyát biztosít).

2. Sölden és Gurgl, Tirol – James Bond-rajongóknak

Söldent jól ismerik a James Bond-filmek rajongói. 2014/2015 telén itt forgatták a Spectre néhány jelenetét, és ezt a tényt a központ ügyesen felhasználta a marketingben. A helyszínen van egy múzeum a filmről (007 Elements James Bond Adventure World, benne van a 6 napos bérlet árában), bár a legjobban az tetszett, hogy ugyanazon a vonaton utazom, mint Q.

Sölden, Ausztria
Sölden, Ausztria © shutterstock

Ez az üdülőhely meglehetősen magasan található (egyes pályák 3000 m felettiek), így tökéletes egy késői sítúrához – tavasz a völgyben és napsütés, hó és egy gleccser (vagy kettő) a hegyen. Van egy szokatlan út is egy alagúton át – eltart egy ideig, amíg a gleccserhez érünk, de megéri!

Körülbelül 144 km pályánk van (majdnem 70 km kék) és Ausztria leghosszabb sípályája – 15 km kék és piros pálya a Schwarze Schneid tetejétől a gleccseren és a Rettenbach-völgyön át.

Márciusban sem a tömeggel, sem a parkolással nem volt gond, a bérletet kényelmesen, sorban állás nélkül átvehetjük az automatából.

2 napnál hosszabb söldeni bérlettel a Gurgl területet is használhatjuk (Ober és Hochgurgl együtt – 112 km pálya, több mint 50%-a kék). A pályák egy része meglehetősen keskeny, ami nagy forgalomban nem biztos, hogy kényelmes, de rengeteg széles, kényelmes pálya is található, lenyűgöző kilátással (26-os és 27-es pálya).

Ha pedig egy kis szünetet szeretne tartani a síelésben, lazíthat a langenfeld-i Aqua Dome termálfürdőben, mindössze néhány percnyi autóútra Söldentől, vagy tehet egy festői sétát a Piburger See környékén, vagy akár egy kicsit hosszabb túrát is megtehet egy nagyszerű kilátásért.

3. Nassfeld, Karintia – a napra vágyóknak

Karintia legnagyobb központja, 110 kilométernyi lejtő, ebből 30 kék, bár néhány piros is nagyon kellemes. Különösen ajánlom a festői szépségű 71-es pályát, amely részben erdőn keresztül vezet. 30 sífelvonó található, amelyek egy része régebbi kialakítású és meglehetősen meredeken emelkedik, ezért aki fél a magasságtól, annak érdemes körültekintően választania a pályákat.

Nassfeld, Ausztria
Nassfeld, Ausztria © shutterstock

Nassfeld az egyik legnaposabb üdülőhelyként ismert, különösen az Alpok északi részéhez képest (több mint 100 napsütéses óra). Olaszországhoz való közelsége pedig különleges nyaralási hangulatot kölcsönöz neki. Az üdülőhely a hegyek alsó részén található (a legtöbb pálya 1500 és 2000 m között van), így nem biztos, hogy a legjobb választás a szezon végén.

Tröpolachon van egy nagy parkoló (a többi településen nehezebb lehet a parkolás, főleg ha nem szeret hajnalban kelni), ahonnan vonat visz a felvonóállomásra.

Bár ez a legnagyobb Karintiában, kívül esik Ausztria tíz legnagyobb síterepén, így hosszabb tartózkodás esetén kissé unalmas lehet. Viszont 5-7 napig pont megfelelő lesz.

Saalbach, Salzburg, Ausztria
Saalbach, Salzburg, Ausztria © shutterstock

4. Saalbach-Hinterglemm, Salzburg és Tirol – a bátrabbaknak

Eddigi síelős választásaim közül ez a legnagyobb csalódás. Ausztria harmadik legnagyobb síterepe, statisztikailag több mint 50%-a kék pályával rendelkezik, és számos rangsor és összefoglaló írja le, hogy kiváló üdülőhely kezdőknek. Egy szerencsétlen pályaválasztás azonban meglepheti Önt.

Emlékszem, az utazás első napján, alig pár kilométernyi lejtővel és a buckákkal való kínlódás után elszállt a lelkesedésem. A napot egy kisebb lejtőn zártam, és az estét a következő napok útvonalainak tervezésével töltöttem. Fieberbrunnban találtam a legkellemesebb pályákat. A kedvencem a 104-es, de a 105-ös, 108-as (elég lapos, snowboardosoknak kevésbé kényelmes), 104-es és 102-es pályákon is lehet szórakozni. Leogangban a 217-es és 219-es pályák kellemesek. A 163-as, 164-es, 169-es lejtőkön is eltölthetünk egy pihentető napot, melyeket össze lehet kötni körkörös túrává.

A parkolás itt kicsit körülményes. Saalbachban és Hinterglemmben fizetni kell a parkolásért, Leogangban, Fieberbrunnban és Vorderglemmben viszont ingyenesen lehet parkolni.

Ausztria- Lofer
Ausztria- Lofer © shutterstock

5. Lofer – kezdetnek tökéletes

Ezt az apró üdülőhelyet (csak 46 km pálya, de 32 km kék!) véletlenül fedeztem fel, a lakásban található szórólapnak köszönhetően. Amikor megérkeztem, nem vettem észre, hogy Loferben pályák is vannak. Mivel pihenésre vágytam néhány meglehetősen kihívást jelentő saalbachi csúszás után, úgy döntöttem, hogy megpróbálom. És ott ragadtam. Gyönyörű, széles pályák enyhe lejtővel és nem túl nagy forgalommal. Lehet, hogy unalmas egy hosszabb útra, de bemelegítésre vagy pihenésre tökéletes.

Mit tehetünk még, hogy még sikeresebbé tegyük a téli Alpokba tett kirándulásunkat?

  • A bemelegítés érdekében érdemes az első napokban néhány könnyebb csúszást megtenni – ahogy megszokja, szívesebben próbálkozik majd a hosszabb vagy nehezebb csúszásokkal . És mielőtt nekivágna a lejtőknek, megnézheti az útvonalat a YouTube-on, hogy megtudja, mennyire nehéz a képességeihez képest.
  • Mielőtt elindulunk, nézzük meg az időjárási viszonyokat. Ahol élünk (főleg, ha a közeli városokból ingázunk), az időjárás nagyon eltérő lehet, mint fent a hegyekben. A síterepek honlapjain tájékozódhat arról, hogy mely felvonók vannak nyitva, illetve a lavinaveszélyről, magukon a pályákon pedig a felvonóknál található táblákon lehet tájékozódni az egyes felvonók, sípályák lezárásáról.
  • Ha ez az első téli kirándulása az Alpokba, nagy meglepetés lehet a pályák nyitvatartása. Míg Lengyelországban este síelnek, addig Ausztriában 16-17 óra körül zárnak a pályák. Érdemes megnézni az utolsó felvonóút időpontját.
  • A legjobb, ha előre online rendeli meg a jegyeket, mert több százalékos kedvezményt is kaphat.
  • Fenn a hegyekben a nap meglepheti.-Ne felejtse el a fényvédőt, lehetőleg legalább 50 faktorosat! Ne felejtsen el biztosítást is kötni. Egy helikopteres repülés izgalmasnak tűnhet, de jobb, ha nem saját zsebből fizeti ki.

Szóval úgy döntött, hogy téli kirándulásra indul az Alpokba?


FAQ

Instagram

Egy konkrét helyet keres?