Németország a „tündérmesék fővárosának” nevezhető. Becslések szerint Németországban több mint 20 000 kastély található. Az országban szétszórva, néhány mese, szinte tökéletes állapotban megőrizve, mások büszkén viselik az idő nyomait és egyedi történeteik visszhangját.

Arra a kérdésre, hogy „melyeket kell látnia?”, szeretnénk válaszolni: „mindet”. Az alábbiakban négy egyedi és csodálatos ajánlatot mutatunk be, amelyeket inspiráló környezetük, további látnivalóik vagy barátságos lakói miatt is érdemes meglátogatni.

Moyland kastély – gyönyörű vidék

A Moyland kastély Kleve városának szélén található Észak-Rajna-Vesztfáliában, mindössze 7 kilométerre a német-holland határtól. A két régió közelségét bizonyítja a kastély neve is, amely a holland „mooiland” szóból ered, ami „szép országot” jelent. Miért érdemes ide ellátogatni? A Moyland kastély nem csak egy gyönyörű történelmi erőd és stílusos kirakata a régiónak – itt található a modern és kortárs művészet híres múzeuma is, amely 19. és 20. századi művészeti gyűjteményt, valamint a világ legnagyobb műgyűjteményét (majdnem 6000 darabosat) tartalmazza a híres német művésztől, Joseph Beuystól.

Zamek Moyland © Dominik Ketz/Tourismus NRW
© Dominik Ketz/Tourismus NRW

Különleges látványosság a vár körüli park, ahol a barokk elemek, mint a várárok és sikátorok dominálnak, a terület pedig egy tájkert építészeti, szobor- és gyógynövénykert kombinációja. 2016-ban 530 fajta hortenziát ültettek el a park különböző részein. A 19. századi átépítésnek köszönhetően a Moyland kastély egyedi neogótikus karakterrel büszkélkedhet, miközben megőrizte a nagyrészt barokk belső teret.

Neues Palais w Parku Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Sanssouci palota – Potsdam gyöngyszeme

Potsdam, Brandenburg fővárosa az ország keleti részén, tele van értékes műemlékekkel és egy jól fejlett városi kulturális és tudományos központtal. Potsdam egyik legnépszerűbb és legszebb helye a Sanssouci park és palotakomplexum, amelyet II. (Nagy) Frigyes porosz király imádott. A gyönyörű komplexum létrehozásának kezdete 1744-re nyúlik vissza, amikor II. Frigyes úgy döntött, hogy teraszos kerteket épít a Bornstedt-hegy déli lejtőin. A gyönyörű kertek kialakítása után a király palotát akart építeni a területükön.

Wnętrza Pałacu Sanssouci © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Érdekes módon maga II. Frigyes vázolta fel az itt épülő rezidencia első tervét. A király megbízást adott egy egyszintes, nem túl kiterjedt épület építésére, amelyet csak nyári birtoknak szántak. A park keleti részén található rezidencia tökéletes helyet kívánt biztosítani Frigyes és vendégeinek a kikapcsolódásra és a művészi szenvedélyek átadására – innen ered a neve „sans souci”, ami azt jelenti, hogy „aggodalom nélkül”.

Tarasy Pałacu Sanssouci © DZT/Jens Wegener
© DZT/Jens Wegener

Ma a Sanssouci palotát és parkot turisták tömegei keresik fel a világ minden tájáról. A potsdami és berlini paloták és parkegyüttesek csoportjához tartozó Sanssouci-kastélyt 1990-ben felvették az UNESCO világörökségi listájára. Nemcsak egyedi belső és külső építészetére hívják fel a figyelmet, melynek egyedi stílusát fredici rokokóként írták le, hanem a gyönyörű történelmi környezetre is. A 298 hektáros Sanssouci park olyan látványosság, amelynek felfedezésével egy egész napot kell töltenie. A fent említett palotákon kívül sok más történelmi épület is található a parkban, amelyeket érdemes megnézni, köztük a Béke-templom, a Római fürdő, az Új Narancsház és maga II. Frigyes sírja.

A heidelbergi kastély és a világ legnagyobb boroshordója

A heidelbergi kastély egyedülálló elhelyezkedéséről híres. A Königstuhl-hegy északi lejtőjén épült, erdőkkel körülvett vöröshomokkő-erőd Baden-Württemberg egyik fő nevezetessége. Már a várhoz való eljutás is igazi látványosság – felmászhatunk 303 lépcsőn a csúcsra, vagy felszállhatunk a hegyi vasútra. A heidelbergi kastélyt elsősorban reneszánsz jellege és a további látnivalók miatt érdemes megnézni.

Heidelberg - widok na miasto i zamek © DZT/Francesco Carovillano
© DZT/Francesco Carovillano

A reneszánsz újjáépítést nagy gonddal és pompával kellett végrehajtani – ma is csodás szobrokat, homlokzatokat és dekorációkat lehet itt megcsodálni –, de még nem készült el minden munka. A kastély befejezetlen részei, például a kerti teraszokon található szobapadló-töredékek is idegenforgalmi vonzerőt jelentenek, ami egyedi karaktert ad az erődítménynek.

Fasada zamku w Heidelbergu © DZT/Florian Trykowski
© DZT/Florian Trykowski

Érdekes tény, hogy a heidelbergi kastély történetében több szerencsétlen pillanat is akadt. Az erőd a 17. század végén a háborúk során jelentősen megsérült, majd a hevenyészett javítások után kétszeri villámcsapás következtében szinte teljesen leégett. A 19. században a romok egy részét újjáépítették, a megmaradt, felújítatlan töredékeket biztonságba helyezték, a kastély és a körülötte lévő híres befejezetlen kertek – a Hortus Palatinu – a német romantika szimbólumává váltak.

Zamek w Heidelbergu © DZT/Francesco Carovillano
© DZT/Francesco Carovillano

Mespelbrunni kastély – mese a vízen

A festői Bajorországban, Mespelbrunn városának peremén látható a Mespelbrunn-kastély, amely úgy néz ki, mint egy mesebeli, vízre épült csoda. A régió egyik legnagyobb látnivalója. A háborúk során a kastély kissé rejtett fekvésének köszönhetően gyakorlatilag sértetlen maradt, és a mai napig megőrizte eredeti reneszánsz szépségét. Az erőd népszerűségét egy filmben való részvétel is növelte. 1957-ben a mespelbrunni kastély volt az egyik helyszíne a Wilhelm Hauff regényén alapuló Das Wirtshaus im Spessart (A spessarti fogadó, 1958) című német filmnek.

Zamek Mespelbrunn © iStock
Zamek Mespelbrunn © iStock

Érdekesség, hogy a mespelbrunni kastély 1412 óta az Echter család tulajdona, akik ma is a déli szárnyában élnek. Az épület északi részét nem sokkal a második világháború vége után bocsátották a látogatók rendelkezésére.


FAQ

Instagram

Egy konkrét helyet keres?